Leasing samochodu osobowego krok po kroku
Leasing samochodu to w ostatnim czasie najpopularniejsza forma finansowania środka trwałego. Polacy przekonali się do tej operacji i często z niej korzystają. Na czym polega leasing? Samochód jest prawnie nasz czy firmy wypożyczającej? Krok po kroku wyjaśnijmy operację z nim związane.
Leasing i jego rodzaje
Konsument wybiera dowolny pojazd, a następnie wskazuję go firmie leasingowej. Ta nabywa auto i oddaje klientowi na korzystnych dla niego warunkach spłaty. Leasing aut nie jest czynnością szczególnie skomplikowaną, ale warto poznać różne jego odmiany. Najbardziej popularną jest leasing operacyjny, który zazwyczaj stosowany jest przy finansowaniu pojazdów. Drugim rodzajem jest leasing finansowy. W tym przypadku leasingobiorca ma prawo do amortyzacji środka trwałego. Ostatnią opcją jest leasing z niskim/wysokim wykupem.
Firmy leasingowe prześcigają się w pomysłach, żeby zachęcić potencjalnego konsumenta do współpracy. W przypadku większości ofert możliwy jest wykup pojazdu po zakończeniu umowy. W konsekwencji tego raty są niższe, gdyż nie ma w nich uwzględnionej spłaty całego samochodu. Można powiedzieć, że jego nabycie jest obligatoryjne. Tym samym leasing jest jednym z najtańszych sposób finansowania nowego auta. Jeśli szukasz finansowania leasingowego, wybierz Millennium Leasing https://www.millennium-leasing.pl/
Koszty leasingu
Leasingowanie samochodu osobowego jest dosyć proste. Taką operację może wykonać każda osoba, o ile ma zarejestrowana na siebie działalność gospodarczą. Wcześniej wspomnieliśmy, że leasing to najtańszy sposób finansowania pojazdu. Jest to prawda, ale należy ponieść pewne koszty na start. Firmy wymagają wpłaty początkowej, która zazwyczaj wynosi od 10 do 20% wartości środka trwałego. Dodatkowo korzystający musi opłacić nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale również AC z własnych środków. Kolejnym wydatkiem dla leasingobiorcy jest rejestracja auta. Zazwyczaj opłata w wydziale komunikacji nie przekracza jednak 300 zł.
Korzyści wynikające z leasingu
Wrzucenie pojazdu w leasing jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż zakup nowego auta za gotówkę. W przypadku leasingu operacyjnego do kosztów uzyskania przychodu doliczamy wkład początkowy, a także każdą kolejną ratę. Jeśli chodzi o leasing finansowy do kosztów dodajemy odsetki, jednakże możemy samodzielnie amortyzować samochód. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam na najlepszych warunkach leasingowych to istotna jest nasza historia płatnicza i kredytowa. Leasingobiorca często sprawdza także bazy dłużników i Biuro Informacji Kredytowej.