Leasing samochodu – jakie korzyści daje?
W dzisiejszych czasach możliwość użytkowania samochodu wcale nie musi wiązać się z jego zakupem na własność. Wszystko dzięki leasingowi, który dostępny jest już nie tylko dla firm – jak było to jeszcze w latach dziewięćdziesiątych – ale również dla osób prywatnych. Korzyści płynące z leasingu auta są bardzo duże, między innymi takie jak możliwość otrzymania auta do użytku od razu, bez konieczności zbierania na nie pieniędzy przez długie lata.
Jak wziąć leasing?
Chcąc zdecydować się na leasing samochodowy zamiast jego kupna, musimy na początku skontrolować swoją zdolność kredytową. Leasing bowiem jest pewną formą kredytowania, jednak bez przekazywania gotówki do ręki. Po prostu właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca, a my – jako leasingobiorca – otrzymujemy auto w użytkowanie i musimy płacić miesięczne raty. Dlatego bez zdolności kredytowej nie mamy wielkich szans na to, by w ogóle dostać leasing. Na szczęście z tym nie ma większych problemów, jeżeli tylko nie figurujemy w rejestrach dłużników, typu BIK czy KRD. Następny etap to szukanie leasingodawcy, którymi zazwyczaj są banki, ale mogą nimi być również dealerzy samochodowi, występujący najczęściej po prostu pod postacią salonów. Idąc oglądać auta do kupienia możemy więc od razu zapytać jak wyglądałby leasing wybranego przez nas pojazdu. Może się bowiem okazać, że będzie on stawiał przed nami o wiele lepsze perspektywy, niż zakup pojazdu na własność.
Zalety leasingu auta
Gdy podpisujemy umowę leasingową, musimy najpierw wpłacić pewną część wartości auta. Jest to zazwyczaj kilkanaście procent tej sumy, dlatego za auto o wartości powiedzmy 50 tysięcy złotych zapłacimy pomiędzy 5 a 10 tysięcy (między 10 a 20% jego wartości). Zależnie od tego jak dużą część sumy wpłacimy (jest ona ruchoma), raty miesięczne będą mniejsze lub większe. To wszystko, po wpłacie otrzymujemy kluczyki i możemy wyjechać autem z salonu jak swoim własnym. Następnie musimy po prostu płacić co miesiąc odpowiednią sumę, a także pilnować by nie przekroczyć maksymalnej liczby kilometrów, na jaką opiewa umowa leasingowa. Zazwyczaj przyjmuje się od 20 do 50 tysięcy km limitu na każdy rok. Gdy natomiast kończy się nam leasing samochodu to mamy dwie opcje. Albo wykupić auto na własność, za pozostałą jego wartość na dzień wykupu, albo zwrócić je leasingodawcy w zamian za podpisanie nowej umowy. Wtedy otrzymujemy zupełnie nowe auto, na identycznych warunkach.