Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych

Dobór mocy

Fotowoltaika niesie ze sobą w głównej mierze zysk i oszczędności dla naszego portfela, ale aby czerpać z tego korzyści warto się zastanowić jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych i zoptymalizować zużycie energii w domu. Dobrze dobrana moc paneli fotowoltaicznych pozwoli nam również w przyszłości zainstalować w domu nowe urządzenia nie obawiając się o zwiększenie zużycia energii. Aby dobrać moc paneli fotowoltaicznych, przede wszystkim trzeba określi dotychczasowe zużycie energii w domu. Najlepiej to zrobić poprzez sprawdzenie rachunków i faktur od naszego dystrybutora jak np. PGE, Tauron, Innogy. Zsumowanie ilość zużytych kilowatogodzin (kWh) pozwoli nam dowiedzieć się o jakich rzędach zużycia mówimy. Następnie należy określić jak fotowoltaika Warszawa będzie skierowana.

Informacje o panelach

Najlepsze efekty można uzyskać poprzez ułożenie paneli w kierunku południowym i pochyleniu kąta instalacji fotowoltaicznej na 30 stopniach. Ale jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych kiedy nie mamy możliwość uzyskania idealnych warunków dla instalacji tak by uzyskać idealne położenie i kąt? Wtedy należy zwiększyć moc instalacji fotolotnicznej na podstawie start jakie uzyskujemy przez niekorzystny kat i kierunek, to pozwoli nam wypracować nadwyżkę nad złym posadowieniem instalacji. Oczywiście niesie to za sobą większą ceną, gdyż w przypadku instalacji wschód-zachód mówimy o przewymiarowaniu instalacji fotowoltaicznej aż o 15 procent i gdyby była to jedyna potrzeba przewymiarowania instalacji nie było by problemów, a koszt instalacji i tak by się zwrócił w niedługim czasie.

Metoda prosumencka

Niestety odpowiadając na pytanie „jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych” należy również uwzględnić opłatę prosumencką, która wynosi dal instalacji do 10 kW 20 procent, a od 10 kW do 50 kW, aż 30 procent. Ale czy należy powiększyć instalacje odpowiednio o kolejne 20 lub 30 procent? Nie! W tym przypadku przyjmujemy zwiększenie instalacji o około 10% dla instalacji do 10 kW lub 15-20 procent dla instalacji do 50 kW. W trakcie działania instalacji następuje również auto konsumpcja to znaczy energia wytworzona przez nas jest zużywana na bieżącą obsługę urządzeń w domu, dlatego warto pranie, gotowanie na indukcji lub inne prace wymagające nakładów energii zostawiać na słoneczne dni, kiedy energie zużyjemy na bieżąco niż oddawać ją do zakładu, co oczywiście ma też swoje plusy.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 15 =