Domy opieki społecznej dla seniorów

Starość bywa smutna i trudna. Wielu seniorów ostatnie lata swojego życia spędza w osamotnieniu, z każdym dniem coraz bardziej podupadając na zdrowiu. Dzieci czy wnuki nie poświęcają należytej uwagi, gdyż zajęte są swoim życiem: studiami, pracą, karierą, własną rodziną. Kiedy dochodzą problemy związane z czynnościami dnia codziennego: toaletą, zakupami, nieustanną kontrolą – wtedy często zaczyna się dla opiekuna prawdziwe piekło. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie prywatny dom spokojnej starości.

Podstawowe informacje

Przez wiele lat dom spokojnej starości czy dom opieki społecznej uważane były za przechowalnie osób starszych, którymi nikt nie chce się zajmować i którzy są dla innych ciężarem. Rodzina, która zmuszona była umieścić swojego bliskiego w takim ośrodku była napiętnowana i nieustannie krytykowana za swoją niewdzięczność i brak szacunku do rodzica czy dziadka. Dziś na szczęście czasy się zmieniają i dom starości jest obecnie synonimem komfortu, spokoju i bezpieczeństwa dla osoby w podeszłym wieku. Często dom spokojnej starości stanowi lekarstwo dla duszy i ciała. Seniorzy sprawni fizycznie i umysłowo na nowo odnajdują tutaj radość życia, zawierają przyjaźnie, aktywnie i konstruktywnie spędzają czas. Uczestniczą w różnych warsztatach, kółkach artystycznych, są aktywni fizycznie i często biorą udział w spotkaniach towarzyskich. Jednocześnie cały czas mają zapewnioną opiekę wykwalifikowanego personelu, który załatwia również sprawy życia codziennego takie jak sprzątanie, gotowanie czy zakupy. Dla takich osób pobyt w takim ośrodku to często coś w rodzaju długich wakacji, których niejednokrotnie nigdy dotychczas nie mieli.

Inni pensjonariusze

Drugą grupą pensjonariuszy są osoby całkowicie niedołężne, niepełnosprawne, często z ograniczonym kontaktem z rzeczywistością. Spora grupa to osoby już przykute do łóżka. Tacy seniorzy mają zapewnioną całodobową opiekę pielęgniarek i stały kontakt z lekarzem. Opiekunki medyczne zajmują się wszystkim co niezbędne: karmieniem, myciem, zmianą pieluch, rehabilitacją, jeśli jest konieczna, podawaniem leków. Opieka nad osobą leżącą to ogromne poświęcenie, dlatego warto zaufać specjalistom i nie dźwigać samemu takiego ciężaru, gdyż konsekwencje takiej opieki odbijają się na całej rodzinie.

Prywatny dom spokojnej starości to najlepsze i jedyne wyjście w opiece nad osobą, której sprawność ciała i umysłu stopniowo słabnie. To duże odciążenie dla bliskich i poczucie bezpieczeństwa i komfortu dla samego seniora. Nie należy poddawać się stereotypom tylko wybierać rozwiązania dobre dla obu stron.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 4 =